День Конституції України
День Конституції України — державне свято України. Святкується щорічно 28 червня на честь ухвалення Конституції України в 1996 році.
У червні 1996 року депутати Верховної Ради ухвалили Конституцію України. Це сталося на п'ятий рік після проголошення незалежності. Ухвалення Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, стало важливим кроком у забезпеченні прав людини та громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України в світі.
Крім чинної на сьогодні Конституції, в історії України було ще 4 аналогічні документи:
конституція Пилипа Орлика 1710;
конституція УНР, ухвалена 29 квітня 1918 року;
конституція ЗУНР, ухвалена 13 листопада 1918 року;
тимчасова конституція Карпатської України 15 березня 1939 року.
Процес підготовки Конституції України тривав шість років — з 1990 до 1996 року. Упродовж цього часу було запропоновано 15 проектів документа.
Гострі дискусії точилися щодо повноважень між гілками влади, символікою, приватною власністю, а також статусом Республіки Крим та російською мовою.
Президентом України на той час був Леонід Кучма однак він не був присутнім на засіданні парламенту. Він дивився його у кабінеті у прямому ефірі. Проте за кілька хвилин до остаточного рішення прийшов до сесійної зали. Кучма назвав цю подію історичною.
Найменший екземпляр основного Закону України розміром 2×3 см. Його створив художник Ігор Степанов у 2011 році. У ній 160 сторінок, а вага – 15 грамів.
Під час підготовки до другого читання в документ внесли близько шести тисяч поправок. Усі три місяці комісія працювала над проектом без вихідних з 9 ранку та до 10 вечора.
Перші слова тодішнього голови Верховної Ради Олександра Мороза після ухвалення Конституції 315 голосами були такими: Є Конституція!
Міжнародна спільнота схвалила Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.