Як поводитися з вибухонебезпечними предметами. Пояснює ДСНС

Дата: 29.04.2022 14:34

До вибухонебезпечних предметів відносяться:

• вибухові речовини  – хімічні з'єднання або суміші, здатні під впливом певних зовнішніх дій (нагрівання, удар, тертя, вибух іншого вибухового пристрою) до швидкого хімічного перетворення, що саморозповсюджується з виділенням великої кількості енергії й утворенням газів;

• боєприпаси – вироби військової техніки одноразового вживання, призначені для поразки живої сили супротивника.

До боєприпасів відносяться:

- бойові частки ракет;

- авіаційні бомби;

- артилерійські боєприпаси (снаряди, міни);

- інженерні боєприпаси (протитанкові і протипіхотні міни);

- ручні гранати;

- стрілецькі боєприпаси (патрони до пістолетів, карабінів, автоматів тощо);

піротехнічні засоби:

- патрони (сигнальні, освітлювальні, імітаційні, спеціальні);

- вибухові пакети;

- петарди;

ракети (освітлювальні, сигнальні);

- гранати;

- димові шашки;

саморобні вибухові пристрої - це пристрої, в яких застосований хоча б один елемент конструкції саморобного виготовлення:

- саморобні міни-пастки;

- міни сюрпризи, що імітують предмети домашнього побуту, дитячі іграшки або речі, що привертають увагу.

Знайти сьогодні «небезпечну знахідку» можна у лісі, старому окопі, на свіжозораному полі, власному городі, а враховуючи збройну агресію рашистської федерації, - як в зонах бойових дій, так і навіть на відносно мирних територіях.

Від таких «знахідок» гинуть та травмуються не лише дорослі, які можуть стати жертвами свого незнання як поводитися з вибухонебезпечними предметами. Не обходить біда і дітей, яких природна цікавість спонукає на страшні експерименти: із цікавості підкладають боєприпаси в багаття, випробують їх на міцність ударами, намагаються розібрати, приносять додому, у двір, у школу.

Памятка про правила поводження із виявленими підозрілими вибухонебезпечними предметами, у тому числі, замаскованими під них речами.

Якщо ви знайшли нерозірвані боєприпаси:

- не торкайтеся до них;

- не переміщуйте;

- не трясіть, не стукайте;

- не розбирайте, не викидайте;

- не кидайте у вогонь;

- позначте місцезнаходження та охороняйте;

- негайно зателефонуйте 101, назвіть себе і повідомте, звідки дзвоните, поясніть, що ви знайшли, як виглядає об’єкт, чи є поруч населений пункт та громадяни, яким загрожує небезпека;

- не допускайте нікого до прибуття відповідних служб.

Якщо Ви знайшли підозрілий предмет в установі, негайно повідомте про знахідку адміністрацію.

При виявленні вибухонебезпечного пристрою:

1. Негайно повідомте чергові служби органів внутрішніх справ, цивільного захисту.

2. Не підходьте до предмета, не торкайтеся і не пересувайте його, не допускайте до знахідки інших людей.

3. Припиніть всі види робіт у районі виявлення вибухонебезпечного предмета.

4. Не користуйтеся засобами радіозв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух).

5. Дочекайтеся прибуття фахівців, укажіть місце знахідки та повідомте час її виявлення.

У випадку, коли в будинку знайдено вибуховий пристрій і Вас евакуюють:

- вдягніть одяг з довгими рукавами, щільні брюки і взуття на товстій підошві. Це може захистити від осколків скла;

- візьміть документи (паспорт, свідоцтво про народження дітей тощо), гроші;

- відключіть електроенергію, воду й газ. У темряві в жодному випадку не запалюйте сірника, або свічки, а користуйтеся ліхтариком;

- перевірте, як йдуть справи у сусідів, – їм може знадобитися допомога;

- обов’язково закрийте вхідні двері на замок – це захистить приміщення від можливого проникнення мародерів;

- під час евакуації слідуйте маршрутом, указаним органами, що проводять евакуацію. Не намагайтеся скоротити шлях, тому що деякі райони або зони можуть бути закриті для пересування;

- тримайтеся подалі від ліній електропостачання, що впали;

- з безпечного місця зателефонуйте рідним та близьким і стисло повідомте про своє місцезнаходження, самопочуття.

Пам’ятайте!

Від Ваших правильних дій залежить життя та здоров’я Ваше і оточуючих!

Вараське районне управління ГУ ДСНС України у Рівненській області