День пам’яті жертв політичних репресій

Дата: 19.05.2023 16:19

Щороку в Україні День пам’яті жертв політичних репресій відзначається у  третю неділю травня. У 2023 році цей день припадає на неділю, 21 травня.

Масові репресивні операції у 1937–1938 рр., за задумом Й. Сталіна, мали завершити двадцятилітню боротьбу, щоб підкорити населення шляхом масового терору, утвердити авторитарний стиль керівництва.

Незаконність Великого терору визнали ще за часів СРСР після смерті Й.Сталіна, коли провели часткову реабілітацію репресованих. Реабілітаційні процеси другої половини 1950-х – початку 1960-х років мали обмежений характер. Більшість громадян, засуджених за політичними звинуваченнями, не отримали повної реабілітації, а їхні права не були повністю відновлені.

Кількість жертв політичних репресій в Україні неможливо підрахувати. Величезну кількість людей було розстріляно, інші пройшли тюрми, заслання, вислання, каторгу, табори, примусово побували в психіатричних закладах.